DOPRAVA ZDARMA.

Jak BIOTIN pomáhá růstu řas, obočí a vlasů

 • Vitamíny ze skupiny B jsou pro zdraví pleti a vlasů klíčové. Jedním z nich je i biotin, jemuž se v anglosaském světě přezdívá vitamín krásy. To pro jeho nesporně pozitivní vliv na naši atraktivitu!

  Tento ve vodě rozpustný vitamín je životně důležitý pro správné fungování organismu. Účastní se metabolismu sacharidů, tuků a mastných kyselin a jejich přeměny na energii. Je přínosný pro pokožku, nehty, nervy, trávicí trakt, metabolismus a buňky, napomáhá vytvářet důležité enzymy a je také nezbytně důležitý pro normální růst plodu. Co je ale nejvýraznější, je jeho pozitivní vliv na kvalitu vlasů. Je toho však mnohem víc!

  S čím vším nám tedy může biotin pomoci?

  1. Vlasy, řasy, obočí

  Biotin je jedním z nejdůležitějších vitamínů, který vyživuje řasy a podporuje rychlý růst řas a obočí. Díky specifickým účinkům této látky ve svém složení pomáhá restrukturalizovat řasy a obočí.

  Nízká hladina biotinu může vést k tenčení vlasů, případně jejich šednutí. Konzumace doplňků stravy s obsahem biotinu však proti vypadávání vlasů působí. Navíc není užívání těchto doplňků pro organismus nijak škodlivé a kvalitu vlasů obecně zlepšuje.

  Dvojitě slepá studie provedená v Kalifornii navíc potvrdila, že orální užívání biotinu výrazně podpořilo růst vlasů u skupiny žen, která pozorovala dočasné tenčení vlasů.  Skvělé výsledky má biotin také co se týče padání vlasů v důsledku stresu.

  Faktem je, že neexistuje tolik vědecky průkazných studií, které by doložily vliv biotinu na růst vlasů. Dokázané ovšem je, že jeho nedostatek se projevuje právě padáním vlasů. Na jeho dostatečnou hladinu bychom si tedy, pokud chceme mít krásné a husté vlasy, měli potrpět!

  Důvodů, proč vypadávají vlasy, je však mnoho, na vině může být i nedostatek jiných živin, než jen biotinu. Pro zlepšení kvality vlasů je proto lépe užívat komplexní doplněk stravy, který v sobě kombinuje většinu živin, které jsou za zdraví vlasů zodpovědné.

  Biotin na vlasy nepůsobí pozitivně pouze při užívání v podobě stravy bohaté na biotin, případně biotinových potravinových doplňků. Dokonce i šampony, séra a další produkty péče o vlasy dokáží vaší kštici pomoci, a to okamžitým nárůstem objemu vlasů. Jestli vás trápí zplihlý účes bez objemu, pak sáhněte po péči na vlasy s obsahem biotinu.

  2. Pleť

  Absolutně nezbytný je biotin pro správnou strukturu kůže. Má ochrannou roli, pleť chrání před škodlivým vlivem okolního prostředí, působí jako prevence vzniku seboroické dermatitidy a nadměrného vysoušení pleti. Podobně aktivní složkou je síra, která se účastní syntézy kolagenu a jeho dozrávání. Díky tomu napomáhá pleť udržet zdravou.

  Podle jiných studií je navíc biotin účinný i v léčení kožních vyrážek jako je zmíněná seboroická dermatitida. Nedostatek biotinu může na druhou stranu vést k různým problémům s pletí včetně akné, psoriázy a svědění kůže a samozřejmě k vyrážkám.

   

  3. Nehty

  Nedostatek biotinu se kromě nekvalitních vlasů a jejich vypadáváním projevuje i zhoršenou kvalitou nehtů, které se třepí a lámou. Při dostatku biotinu jsou nehty silné, pružné a průsvitné a také kůžička okolo nehtů je zdravá.

  4. Hubnutí

  Biotin podporuje metabolické fungování organismu a působí jako koenzym napomáhající trávení, přičemž rozkládá cukry, tuky a bílkoviny. Tuto přeměnu ještě více urychluje, je-li spárován s pikolinátem chromu. Zpomalený metabolismus je možné díky biotinu zrychlit, a tím pádem dochází k rychlejšímu váhovému úbytku.

  5. Hladina cukru v krvi

  Některé studie poukazují na to, že lidé s diabetem II. typu mívají sníženou hladinu biotinu a jeho dodání prostřednictvím potravinových doplňků napomáhá regulaci hladiny cukru v krvi. Protože se biotin účastní vzniku mastných kyselin přeměnou z glukózy, snižuje obsah cukru v krvi.

  Nedostatkem biotinu jsou ohroženi zejména chroničtí kuřáci, alkoholici, těhotné ženy (pro správný vývoj plodu je dostatek biotinu nezbytný!), osoby s onemocněním jater a také každý, jehož strava sestává z velké části z průmyslově zpracovaných potravin. Mezi hlavní symptomy nedostatku biotinu patří kromě vypadávání vlasů i suché oči, popraskané koutky rtů, šupinky na kůži nebo deprese.

  Zvýšit hladinu biotinu nicméně není tak složité, sáhnout můžete třeba po vejcích, vnitřnostech, ořeších (ideální jsou mandle a burské oříšky), luštěninách a houbách, nebo jednoduše po doplňku stravy, který biotin obsahuje.