Co je anti-age sérum a jaké má účinky?
Anti-age sérum je v poslední době velmi často skloňovaným pojmem. Ne každý (a dokonce ani ne každý, kdo taková séra používá) ale ví, jak vlastně tento malý zázrak v lahvičce funguje a jak výrazné omlazení pleti od něj můžeme realisticky očekávat. Pojďme se na anti-age séra podívat zblízka.
Jak funguje anti-age sérum?
Anti-age séra proti stárnutí mají typicky složení plné koncentrovaných účinných látek, jejichž účinky jsou efektivní v boji proti běžným projevům stárnutí. Zaměřují se tedy na prevenci a zmírňování vrásek, jemných linek, ztráty pružnosti a nerovnoměrného tónu pleti.
Dosahují toho v první řadě často tím, že podporují tvorbu kolagenu. To si sice tělo do určité míry vytváří samo, ale jeho produkce s věkem klesá – a to je právě hlavní příčinou typických projevů stárnutí pleti, včetně vrásek a jemných linek.
Dále anti-age séra obsahují složky, které v pokožce udržují vlhkost. Dobře hydratovaná pleť totiž působí na první pohled hladším, plnějším, pružnějším, svěžejším dojmem. Má také silnější ochrannou bariéru, která brání pronikání škodlivých vlivů z vnějšího okolí. K tomu přispívají také antioxidanty často obsažené v sérech, které neutralizují molekuly volných radikálů.
A v neposlední řadě anti-age séra podporují obnovu kožních buněk. Pomáhají staré, odumřelé buňky odstraňovat z povrchu a vytvořit prostor pro nové, zdravější buňky.
Klíčové složky v anti-age sérech
Každé anti-age sérum je trochu jiné a každé samozřejmě sází na jinou kombinaci složek s omlazujícími účinky. V tom našem například najdete jedinečný mix šetrných přírodních složek a konzervantů používaných v přírodní a bio kosmetice, který zajišťuje maximální účinnost a zároveň šetrnost k pokožce.
Retinol a jeho přínosy pro pleť
Nejčastější omlazující složkou anti-agingových sér bývá retinol. Jedná se o derivát vitamínu A, který dokáže urychlovat buněčnou obnovu a vyhlazovat strukturu pleti, takže je velmi efektivní při snižování výskytu jemných vrásek. Navíc podporuje tvorbu kolagenu, který je zásadní pro pružnost a pevnost pleti.
V našem anti-age séru byste retinol jako takový hledali marně. Nahradili jsme ho totiž jeho rostlinnou alternativou, bakuchiolem. Ten je srovnatelný s retinolem, co se týče omlazujících účinků, ale na rozdíl od něj nemívá nežádoucí účinky. Je tak vhodný pro citlivou pleť, těhotné a kojící ženy.
Kyselina hyaluronová pro hydrataci a vyplnění vrásek
Kyselinu hyaluronovou dost možná už znáte i z jiných kosmetických přípravků, než jsou anti-age séra. Je totiž dobře známá pro své hydratační účinky. Dokáže přitahovat a zadržovat v pokožce vlhkost, čímž jí dodává hydrataci, podporuje produkci kolagenu a vyplňuje prostory mezi kolagenovými a elastinovými vlákny. Tím pádem eliminuje jemné vrásky a pleť znatelně vyhlazuje. Kyselinu hyaluronovou najdete díky jejím silným hydratačním schopnostem jako jednu z klíčových ingrediencí nejen v našem anti-age, ale také hydratačním séru.
Peptidy a jejich role v regeneraci pokožky
Peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin, které dokážou “přesvědčit” buňky fibroblasty k tomu, aby produkovaly větší množství kolagenu, což pomáhá udržovat strukturu pleti a snižovat viditelné známky stárnutí. Napomáhá zároveň při obnově a regeneraci kožních buněk. Pleť je díky působení peptidů méně ochablá, je plnější a pevnější.
Antioxidanty pro ochranu před volnými radikály
Pro zralou pleť, ale nejen pro ni jsou velmi důležité antioxidanty. Antioxidanty, jako jsou například vitamíny C či E, pomáhají pleť chránit před působením volných radikálů, které ji mohou poškozovat, způsobovat oxidační stres a vést k předčasnému stárnutí. K silným antioxidantům patří také například koenzym Q10, který najdete právě v našem anti-age séru. Tím, že antioxidanty pleť chrání, pomáhají udržovat její mladistvý a zdravý vzhled a zabraňují vzniku jemných vrásek a hyperpigmentace.
Jak správně používat anti-age sérum?
O tom, jak účinné anti-age sérum bude, rozhoduje v první řadě jeho složení. Hodně toho ale samozřejmě můžeme ovlivnit i tím, zda ho správně a pravidelně používáme. Sérum, které stojí netknuté na koupelnové poličce, totiž s vráskami určitě nezatočí.
Kdy a jak často aplikovat sérum
Při používání sér a jim podobných kosmetických produktů je klíčem k úspěchu pravidelnost. I nárazové namazání pleti kvalitním sérem jí dodá dávku hydratace, ale omlazujících účinků se pravděpodobně nedočkáte.
Nanášejte proto anti-age sérum pravidelně každý den, klidně jako součást ranní i večerní beauty rutiny. Séra, která obsahují retinol, ovšem doporučujeme pouze na noc, protože retinol činí pokožku citlivější na slunce. To je jedna z výhod bakuchiolu, který tento vedlejší účinek nemá.
Správný postup aplikace pro maximální účinnost
Na aplikaci anti-age séra není nic těžkého. Je ovšem potřeba znát několik zásad, které zajistí maximální vstřebávání účinných látek a účinnost séra:
- Před aplikací pleť vždy odličte a důkladně vyčistěte.
- Po vyčištění pleť jemně osušte čistým ručníkem naneste tonikum.
- Nanášejte anti-age sérum na ještě vlhkou pleť.
Kombinace s dalšími kosmetickými produkty
Naše anti-age sérum má lehkou texturu a rychle se vstřebává. Téměř okamžitě proto můžete pokračovat ve své kosmetické rutině nanášením dalším produktů, jako je hydratační krém, krém s UV ochranou nebo make-up.
Pro koho je anti-age sérum vhodné?
Anti-age séra zdaleka nejsou určena jen pro ženy – a už vůbec ne jen ty se zralou pletí! Z účinků složek v omlazujících sérech totiž můžeme těžit už dávno předtím, než si to většina z nás začne připouštět.
V jakém věku začít s používáním anti-age séra
Už jsme zmínili, že hlavním problémem pleti, který způsobuje známky stárnutí, je pokles v produkci kolagenu. Možná ale nevíte, že k tomuto úbytku začíná docházet už kolem 20. roku života. Už v ten moment je tedy dobré začít uvažovat o tom, že bychom měli tvorbu kolagenu v pokožce podpořit.
To ale neznamená, že se hned musíte pouštět do těžkých retinolových sér. Pro začátek postačí lehká hydratační séra bohatá na antioxidanty a hydratační složky, jako je kyselina hyaluronová. Kolem třicátého roku už bychom se ale anti-age sérum vůbec nebáli zařadit.
Typy pleti a jejich reakce na anti-age séra
Stejně jako u všech kosmetických přípravků i u anti-age sér je potřeba vzít v potaz typ pleti. Váš výběr to ovšem bude ovlivňovat jen minimálně, pokud vám jde hlavně o omlazení. Trpíte-li ale na suchou pleť, myslete na to, aby mělo anti-age sérum ve složení hydratační složky, případně po aplikaci séra pleť ještě důkladně hydratujte. Mastné pleti přijde naopak vhod sérum s lehoučkou texturou, které nebude ucpávat póry.
Speciální doporučení pro citlivou pleť
Pokud máte citlivou pokožku, která reaguje na většinu kosmetiky zarudnutím nebo podrážděním, pak i výběru séra věnujte zvláštní pozornost. Citlivá pleť ocení rostlinné alternativy retinolu, jako je právě bakuchiol. Naopak se vyhněte syntetickým konzervantům a umělým i přírodním parfemacím.
Nejčastější mýty a pravdy o anti-age sérech
Anti-age séra sice ve světě kosmetiky nejsou žádnou novinkou, ale spousta lidí na ně stále nahlíží skrz prsty. Protože, přiznejme si, anti-age séra vlastně slibují tak trochu zázrak (i když ta kvalitní své sliby opravdu splní!). Proto kolem nich stále panuje celá řada mýtů a polopravd.
Mýtus: Anti-age séra jsou pouze pro starší ženy
To, že anti-age sérum bojuje se známkami stárnutí, neznamená, že teprve při jejich výskytu nastává čas ho používat. Omlazující sérum je totiž skvělé i jako prevence, a tak se vyplatí ho začít používat i mnohem dříve.
Pravda: Pravidelné používání může oddálit známky stárnutí
Pokles kolagenu začíná již kolem dvacátého roku života. A i když v ten moment ještě není potřeba vyloženě řešit viditelné vrásky a linky, je to ideální čas na to začít anti-age sérum používat. Tím, že stimuluje produkci kolagenu, pomáhá předcházet příčině stárnutí pokožky a může tak být velmi účinnou prevencí.
Mýtus: Vyšší cena znamená lepší kvalitu
Toto je samozřejmě mýtus napříč odvětvími. Vyšší cena séra nemusí nutně znamenat vyšší kvalitu. Za kvalitní séra s pečlivě zkombinovaným složením si samozřejmě oproti těm obyčejným připlatíte, ale cena by neměla být jediným ukazatelem.
Laura Brázdová Správa sociálních sítí
Mým hlavním úkolem je plánování a tvorba obsahu na sociálních sítích a jejich denní správa. Tvořím zejména na platformy Instagram a Facebook, kde také odpovídám na vaše zprávy a komentáře. Miluju tanec, cestování a čas strávený s rodinou či přáteli!